Intel: “Core i9 İşlemcilerdeki Kararlılık Sorunları Halen Tam Olarak Çözülmedi”

Intel, Core i9 çökme sorunlarının temel nedenini çözdüğüne dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Intel’in piyasaya sürdüğü “Core i9 serisi” 13. Raptor Lake ve 14. Nesil Raptor Lake Refresh Core işlemcilerde kararlılığı etkileyen sorunlar yaşanıyor.

İnternet ortamında Intel’in bu sorunların köküne indiği, bir ürün yazılımı güncellemesiyle problemleri giderdiği dile getirilmişti. Mavi takım sonrasında ortaya çıkan haberleri yalanlayarak bir açıklama yapma gereği duydu:

Medyada çıkan son haberlerin aksine, Intel sorunlara neden olan kök problemleri doğrulamadı ve iş ortaklarıyla birlikte kilidi açılmış Intel Core 13. ve 14. nesil (K/KF/KS) masaüstü işlemcilerdeki kararsızlık sorunlarıyla ilgili kullanıcı raporlarını araştırmaya devam etmekte. Basında çıkan haberlerde atıfta bulunulan mikro kod yaması, kararsızlık raporlarını araştırırken Intel tarafından keşfedilen bir eTVB hatasını düzeltmekte. Bu sorun istikrarsızlığa katkıda bulunma potansiyeline sahip olsa da, temel neden değil.

Igor’s Lab, gizlilik kapsamında olduğu bildirilen dahili bir belge elde ettiğini iddia ederek, istikrarsızlığın altında yatan nedenin “eTVB özelliği ile ilişkili mikro kod algoritmasındaki yanlış bir değer” olduğunu söylemişti. Ancak Intel bunun doğruyu yansıtmadığını açıkladı.

Kısaca eTVB’den de bahsedelim. Enhanced Thermal Velocity Boost teknolojisi, belirli koşullar sağlandığında işlemcinin çekirdeklerini becerikli bir şekilde maksimum turbo frekansının üzerine çıkaran bir özellik. eTVB yalnızca yeterli termal ve güç boşluğu oluştuğunda devreye giriyor.

Ayrıca bu teknolojinin yalnızca Raptor Lake ve Raptor Lake Refresh serisindeki Core i9 modellerine özel olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle sorunun yalnızca “i9” CPU’ları etkilediğini söylüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir