Borsadan 46 bin yatırımcı çıktı

MKK verilerine göre, pay senedi yatırımcı sayısı 18 Mayıs’taki rekor seviyesinin akabinde düşüşe geçti.

Yatırımcı sayısı, 25 Mayıs itibarıyla bir önceki haftaya göre 46 bin 127 kişi azaldı. Toplam yatırımcı sayısı 8 milyon 614 bin 243 olan rekor seviyesinden 8 milyon 578 bin 116’ya geriledi.

Yatırımcı sayısındaki artışta borsanın pozitif performansı etkili olurken yeni halka arzlar da yatırımcı girişini hızlandırıyor. Ancak halka arzlar sonrası gelen kâr satışları son haftada yatırımcı sayısının gerilemesine yol açtı.

Bu yılın ilk 5 ayında 17 şirket halka açıldı. Halka arzlara yatırımcı ilgisinin azalmaya başladığı piyasada, bazı şirketlerin hisse fiyatları halka arz seviyesinin de altına düştü. Bu yıl yapılan 17 halka arzın 6 tanesi şubat ayında, 3 tanesi mart ayında, 1 tanesi nisan ayında kalan 7 tanesi de mayıs ayında gerçekleşti.

Bu yıl halka açılan şirketlerden üçü halka arz fiyatının da altına düşerek yatırımcısını üzdü. Şubat ayında 119.296 puanla rekor kıran halka arz endeksi ise cuma günü itbarıyla 96.895 puana kadar geriledi. Uzmanlar halka arzlarda son dönemde yaşanan kayıpların yatırımcı ilgisini negatif etkileyeceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir